Hudobná katastrofa - výber skladieb v Let's dance 2.3

Autor: Róbert Dyda | 14.5.2008 o 12:00 | Karma článku: 11,06 | Prečítané:  8660x

Hudobná dramaturgia markizáckej reality show sa zas "vyznamenala". Ako správne konštatuje Medveď vo svojom pravidelnom komentári, niečo tak debilné sa dalo spáchať len naschvál. Ja ešte dodám, že pripočítajúc spevácke výkony na úrovni karaoke baru sa hudobný doprovod nedá inak označiť ako jedna katastrofa. A pritom takmer každý jeden song je superhitom, akurát nie tangom a nie jiveom.

Abba - Waterloo
(M Čobejová - T.Surovec)

Zrejme žiadnému spevákovi ani skupine sa nepodarilo natoľko pretaviť úspech v súťaži Veľká cena Eurovízie ako švedskemu kvartetu. Pesničkou z ich už druhého albumu prerazili v roku 1974 a odštartovali svoju fenomenálnu kariéru. Waterloo je o dievčati, ktoré prehrá v láske podobne ako Napoleon pri belgickom mestečku v roku 1815.

Nancy Sinatra - These Boots Are made For Walking
(R.Židek - S. Kadnárová)
Pop song dcéry Franka Sinatru Nancy vznikol vo februári 1966 a bodoval na čele hitparád v USA a vo Veľkej Británii. Dočkal sa mnohých coververzii rovnako tak českej v podaní vynikajúcej Yvonne Přenosilovej - Boty proti lásce. Zaujímavosťou je, že pesničku používali americké jednotky vo Vietname počas pochodov.

Yes - Owner Of A Lonely Heart
(R Žitný - V. Husárová)
Najhoršie odspievaná pesnička večera patrí do repertoáru anglickej rockovej skupiny YES a vyšla na ich albume 90125 v októbri 1983. Bodovala na čele U.S. Billboard Chart 100, čím sa dodnes stala ich najväčším úspechom. Paradoxne počas nahrávania boli muzikanti natoľko rozhádaní, že každý nahral svoju časť separátne a až keď sa záznamy zmixovali, zistili, čo vlastne vytvorili.

Gotan Project - Santa Maria (Del Buen Ayre)
(M. Kalisová - L.Gernyi)
Tango, ktoré skutočne JE tangom. Pesnička francúzskej skupiny Gotan Project bola z rovnakého dôvodu ako v Let's Dance použitá vo filme Smiem prosiť s Richardom Gerem a Jennifer Lopez z roku 2004 a Tancujem, aby som žil s Antoniom Banderasom z roku 2006.

Donna Summer - Hot Stuff
(M.Sládečková - J. Fáber)
Tento superhit naspievala Donna Summer v roku 1979 a vyšiel na jej albume Bad Girls. Pesnička, ktorá sa trochu vymyká z disco žánru použitím gitár, sa umiestnila v rebríčku 500 najlepších songov všetkých čias časopisu Rolling Stone na 103. mieste. Donna Summer získala za ňu aj Grammy v kategórii najlepší spevácky výkon roku. Určite sa jej ale ani nesnívalo, že raz bude použitá ako TANGO!

Lou Bega You Wanna Be Americano
(S. Šarköziová - K.Brüll)
Pesnička nemeckého latino-pop speváka je cover verziou talianského hitu Tu' vuo' fa' l'americano Renata Carosoneho a bodovala len v talianskej hitaparáde na smutnom 38.mieste. Begova verzia začína úryvkom z americkej hymny The Star-Spangled Banner.

Blondie - Maria
(A Verešová - P. Čadek)
Pesnička z comebackového albumu skupiny Blondie No Exit z roku 1999. Po 17-tich rokoch s ňou bodovali v americkej hitparáde a vo Veľkej Británii to bol ich prvý No.1 hit dokonca až po 19-tich rokoch.
Nie je vylúčené, že by expresívna Debbie Harry bola schopná uškrtiť speváčku Big bandu Gustava Broma za jej nezvládnuté výšky, ak by si to vypočula.

Christina Aguilera - Candyman
(M. Konrád - I. Surovcová)
Pesnička nominovaná na Grammy pochádza z albumu Back to Basic (2006). Hudobné video je poňaté ako pocta speváckemu triu Andrews sisters a predstaveniam pre vojakov v 40-tych rokov počas II. svetovej vojny. Záver piesne je zas odkaz na pin-up girls akými boli Judy Garland a Rita Hayworth.

A ostáva ešte slovenské tango Prečo ma nemáš rada od Gejzu Dusíka, ktoré tancovali J. Vajda a K. Štumpfová. Video žiaľ nie je na sieti dostupné avšak o Gejzovi Dusíkovi si môžete viac prečítať v článku Majster nestarnúcich melódií.

Tešme sa alebo skôr desme sa, čo nám hudobný dramaturg (údajne Julo Viršík) pripraví v nedeľu do tanca.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?