Otázky, ktoré si možno nekladieme často LB 37

Autor: Róbert Dyda | 23.7.2008 o 14:33 | Karma článku: 11,96 | Prečítané:  4645x

Veľmi dlho sa mi do toho nechcelo, lebo som z rôznych dôvodov nenachádzal raison d'être pre písanie o knihách. Ale len hlupák nemení svoje názory a tak pre vlastné potešenie (a dúfam, že aj iných) je Literárna Bobopédia späť. A ako lepšie pokračovať než fundamentálnymi otázkami bytia.

Was ich mich immer schon fragen wollte: 77 Schriftsteller im Selbstgespräch Was ich mich immer schon fragen wollte: 77 Schriftsteller im Selbstgespräch amazon.de

Pravdepodobne každý novinár, ktorý sa venuje rozhovorom vám potvrdí, že otázky typu: Čo sa vás doteraz nikto nespýtal a chceli by ste na to odpovedať ? sa kladú zväčša len vtedy ak sa rozhovor zasekne. Ako využiť zdanlivé klišé vo svoj prospech, ukázali nemeckí novinári Carolin Seelige a Tobias Wenzel vo svojej knihe Čo som sa chcel seba vždy spýtať a položili ju 77 spisovateľom od Umberta Eca po Isabel Allende. (Was ich mich immer schon fragen wollte: 77 Schriftsteller im Selbstgespräch)

Aký môže mať zmysel, poznať tajné otázky literárnych celebrít ? Minimálne zistíme, že spisovateľov netrápia len ťažiskové otázky bytia (hoci aj tie sa vyskytli) ale aj úplne triviálne veci. Talianska spisovateľka Donna Leon sa napríklad pýta, či sa do kompostu hodia vias šupky z banánov alebo pomarančov.

Americká spisovateľka s nórskymi koreňmi si kladie otázku: "Siri Hustvedt prečo píšeš ?" Odpoveď: "Preto, lebo keď píšem, mám pocit, že som omnoho viac živá, než inokedy." (Ktovie čo všetko by sa o sebe dozvedela, keby to publikovala na blogu)

Imré Kertész prišiel s dotazom: "Pán Kertész, váš čas plynie pomaly. Ste spokojný ? A nositeľ Nobelovej ceny za literatúru a survivor holokaustu opovedá: "Nie."

Zrejme najväčší vtip si dovolil autor Mena ruže, ked sa sám seba spýtal: "Umberto Eco, je toto otázka ?" V kontexte jeho prác to však rozhodne nie je taký úlet, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Ukážky niektorých odpovedí, dokonca zvukových môžete nájsť na webe Deutschlandradio a na stránke projektu Selbstfrage.

Podobný projekt ale na rozdiel od prvej knihy čiste regoionálny urobil fotograf Thomas Kierok, ktorý vo svojej knihe Nahliadnute: Prominenti odpovedajú na najdôležitejšie otázky života (Einsichten: Prominente antworten auf die wichtigsten Fragen des Lebens) oslovil 49 popredných nemeckých spisovateľov, hercov, spevákov aby mu odpovedali, čo je podľa nich - láska, šťastie, úspech, duchovno sebavedomie, životná filozofia, smrť. Dostal rôzne odpovede, zväčša na úrovni aforizmu. Čo však neznamená, že by ste v knihe nenašli žiadnú zaujímavú myšlienku.

Komik Dieter Hallervorden alias Didi označil Smrť nasledovne: Čo môže človek po sebe krajšie zanechať, ako úsmev na tvári tých, čo na neho myslia.

Túto a ďalšie odpovede si môžete pozrieť a vypočuť ako slide show na autorovej stránke

Obe knihy dopĺňajú úžasné čiernobiele fotografie. Ich cena preto nie je najnižšia. Prvá stojí takmer 40€ a druhá 25€.

Keby som ja mal na dané otázky odpovedať výsledok by bol takýto nejaký:

Otázka pre seba samého
Ľutoval si niekedy, že si sa geneticky nezreplikoval ?
Odpoveď:
Nie. Lebo by sa mohlo zreplikovať to najhoršie zo mňa. Dôležité je nenechávať za sebou bolesť.

Láska: Keď partnerke nebudú smiešne pre mňa dôležité veci.

Úspech: Ten skutočný ešte len príde.

Sebavedomie: Istiaca kotva pred blázincom.

Duchovno: Úspešne kamuflujem jeho neprítomno.

Životná filozofia: Život nie je to, čo chceme ale to, čo máme (A.Lustig)

Smrť: Už ma raz vystrašila a zobrala si pár ľudí, čo som mal rád, príliš skoro.

(A aké by boli vaše odpovede ?) 

A na záver úlet týždňa.
Na rozdiel od predchádzajúcich sú knižky, ktoré hoci sú prázdne obsahom, priťahujú pozornosť. Takou je aj novinka v rebríčku Taschenbücher v rámci nemeckých bestsellerov, ktorá sa akože snaží o prehľad "typológie" generácii. Časopis Stern priniesol takúto charkteristiku :
Generácia hlúpych (Generation Doof)

Existuje už: „Generácia X", „Generácia N , „Generácia @", „Generácia Fetiš", „Generácia Benedikt", „Generácia Z.", „Generácia Credo", „Generácia bezdetných", „Generácia starých mám", „Generácia Single", „Generácia mobil", „Generácia Mama", „Generácia Porno", „Generácia Soap", „Generácia Schröder", „Generácia Gold", „Generácia nič netušiacich", „Generácia Záliv", „Generácia Záliv II", „Generácia vojna v Zálive", „Generácia Blogger", „Generácia R", „Generácia Sex", „Generácia XXL", „Generácia Východ", „Generácia Emócie". Chýba len: „Generácia stratený prípad". Sme nadšení. (krátené)

Dočítania nabudúce. Venujem Dankovi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?