O líške a ruži - LB opus dvadsiatypiaty

Autor: Róbert Dyda | 31.7.2006 o 17:35 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  2824x

Viete o tom, že ochočiť si niekoho nie je také jednoduché ? Viete, že Ex-Beatle sa dal na písanie rozprávok ? Čo možno nájsť v detektívnych textoch Arthura Conana Doyla ? Čo si myslia o dadaizme v New Yorku a o libanonskej vojne v Londýne ? Plus výročia a citát na dnešný deň nájdete v dvadsiatompiatom pokračovaní literárnej bobopédie.

Opusy na mojej polici
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Predstavovať  knihu Malý princ je ako nosiť drevo do mora, lebo ako hovoril kedysi pán Satinský - Načo nosiť drevo do lesa, keď ho stačí odniesť do mora. Saint-Exupéry pochopil základnú vec, keď chcete komunikovať s dieťaťom musíte sa vžiť do jeho optiky. A keď sa do nej raz vžijete, tak začnete vnímať veci, ktorých existenciu ste si dávno prestali všímať. Malý princ toto večné dieťa sa učí poznávať to najdôležitejšie okolo seba. Z čoho je asi najdôležitejšie poznanie, že mať skutočný vzťah k veci alebo človeku je krásne, bolestivé a dôležité.
Malý princ je kniha, ktorá by podľa mňa mala byť na každej polici a mala by  byť strašne ošúchaná a domaľovaná. Aby sme nezabúdali či už v detstve alebo dospelosti na svoje ruže. A samozrejme, že nie každý zdanlivý klobúk je klobúkom.
O Saint-Exupéryho diele sa dočítate viac v článku Daniela Heviera, ktorý vyšiel v denníku SME pri príležitosti vydania jeho knihy Pošta na juh vo Svetovej knižnici SME 20.storočia

"Hľadám priateľa," povedal malý princ. "Čo to znamená ochočiť?"
"Je to niečo, na čo sa veľmi zabúda,"odpovedala líška."Znamená to vytvoriť si puto..."
"Vytvoriť si puto?"
"Samozrejme," povedala líška. "Ty si pre mňa iba malým chlapcom podobný státisícom malých chlapcov. Nepotrebujem Ťa a ty ma tiež nepotrebuješ. Som pre teba len líškou podobnou státisícom líšok. Ale keď si ma ochočíš, budeme potrebovať jeden druhého. Budeš pre mňa jediným na svete a ja zase pre teba jedinou na svete...
Tu je moje tajomstvo, úplne jednoduché: správne vidíme iba srdcom. Čo je dôležité, je očiam neviditeľné. A pre ten čas, ktorý si svojej ruži venoval, je tá tvoja ruža tak dôležitá. Ľudia zabudli na túto pravdu," povedala líška."Ale ty na ňu nesmieš zabudnúť.
Stávaš sa vždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal. Si zodpovedný za svoju ružu..."
(Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ. Bratislava, Mladé letá)

Leží mi na stole

Paul McCartney: Vysoko v oblakoch
Rozprávková kniha Paula McCartneyho, svetoznámeho hudobníka a zakladajúceho člena legendárnej skupiny Beatles, vyšla u nás súčasne s celosvetovou premiérou. Vosoko v oblakoch je príbehom plným napätia a dobrodružstva o hľadaní zasľúbenej zvieracej zeme a boji proti nepriateľskému veľkomestu, v ktorom žijú zvieratá v otroctve.
Ukážku nájdete na knihy.sme.sk

Letom, svetom, ineternetom
Denník SME ponúka prehľad knižných noviniek.
Literárna kritička Gabriela Rakúsová sa zaoberá detektívnym ponorom v Doylovom texte.
O dadaizme si môžete prečítať na stránkach The New York Review of Books.
London Review of Books prináša eseje o vojne v Libanone

Dnešný deň v literatúre
31.7.1944 zahynul pri Korzike počas prieskumného letu francúzsky letec, major francúzskeho vojenského letectva a spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry.
Ďalšie výročia nájdete na knihy.sme.sk

Citát na dnešný deň
Všetky tragédie končia smrťou, všetky komédie manželstvom.
Lord Byron
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke

Polícia pátra po neznámom páchateľovi.

Komentár Petra Schutza

Strana má šerpu

Recyklácia núl – pozrite si záznamy z NR SR – a bezprizornosti sa ako pokus o zmenu nedajú brať vážne.


Už ste čítali?