O diablovi v tele - LB opus dvadsiatyšiesty

Autor: Róbert Dyda | 1.8.2006 o 19:15 | Karma článku: 4,33 | Prečítané:  2361x

Ktorý francúzsky spisovateľ zažiaril ako meteór ? Čo dáva noc Jean Sheridanovej ? Autor Démona svätosti sa vrátil k poézii. Plus výročia a citát na dnešný deň nájdete v dvadsiatomšiestom pokračovaní literárnej bobopédie.

Opusy na mojej polici
Raymond Radiguet: Diabol v tele
Francúzsky spisovateľ  ktorý si právom zaslúži označenie meteór. Autor dvoch románikov totiž zomrel ako 20 ročný. Diabla v tele napísal v osemnástich. Je skutočne impresívne koľko silných emócii ale aj múdrosti dokázal v sebe nájsť na opísanie vzťahu mladého chlapca a zrelej ženy, ktorý si plným právom zaslúži označenie láska. Až posmrtne sa mu dostalo uznania a dielo bolo sfilmované v roku 1947 s vtedy 25 ročným Gérardom Philipom v hlavnej úlohe.
---
Už ma nič neťažilo. Po ulici som chodil tak ľahko ako vo sne.
Až doteraz som musel oželieť všetko, po čom som ako dieťa túžil. Radosť z darovaných hračiek mi zase kazila vďačnosť. Aké čaro by mala pre dieťa hračka, ktorá sa dáva sama od seba! Bol som opitý vášňou. Marta bola moja; to som nepovedal ja, ale ona! Mohol som sa jej dotýkať tváre, bozkávať jej oči, ruky, obliekať ju, trápiť, čo sa mi len páčilo. Celý nadšený som ju hrýzol, kde mala odhalenú pokožku, aby ju matka upodozrievala, že má milenca. Najradšej by som jej tam bol vytepal svoje iniciálky. Moja detská divosť odhalila dávny zmysel tetovania. Marta vravela: „Áno, hryz ma, poznač ma, chcela by som, aby to všetci vedeli."
Strašne rád by som jej bol bozkával prsia. Neodvážil som sa ju o to požiadať, lebo som si myslel, že mi ich sama ponúkne, ako mi ponúkla pery. Po niekoľkých dňoch, keď som si zvykol na jej pery, nerozmýšľal som už o inej slasti.
(Raymond Radiguet: Diabol v tele, Bratislava, Slovenský spisovateľ, 1988, str 36)

Leží mi na stole

Mary Higins-Clark: Noc mi dáva moc
Ďalšia detektívka vhodna na toto sprané obdobie. Info je z prebalu knihy
"Keď sa známa historička a spisovateľka Jean Sheridanová po dvadsiatich rokoch vracia do rodného mesta na výročné stretnutie bývalých žiakov školy, nemá veľkú radosť. Hoci patrí medzi šiestich ocenených, ktorí dosiahli v živote významné postavenie, nevie sa zbaviť smutných spomienok. Nedávna smrť bývalej spolužiačky a najlepšej priateľky Laury Wilcoxovej iba umocní Jeanine ťaživé pocity. Nie je sama, zlé spomienky na stredoškolské časy mátajú aj ostatných. Až zmiznutie úspešnej herečky však vyvolá otázniky a vzbudí pozornosť redaktora Jaka Perkinsa. ktorý začne špekulovať nad predchádzajúcimi úmrtiami piatich žiačok školy. Ostáva len na detektívovi Samovi Deeganovi, aby si dal dokopy súvislosti a zabránil úmrtiam posledných dvoch zo žien, ktoré kedysi sedávali za jedným stolom v školskej jedálni..."
Ukážku nájdete na knihy.sme.sk

Letom, svetom, internetom
Autor románov Démon svätosti a Vzbura anjelov sa vrátil k poezii - Keď sú čitatelia poézie vzácnejší než básnici
Peter Mikuláš recenzuje knihu Vplyv globalizácie na mediálnu kultúru v článku: Globalizačné fakty a vízie v našej médiálnej kultúre

Dnešný deň v literatúre
1.8.1825 sa vo Zvolene narodil spisovateľ a redaktor Mikuláš Štefan Ferienčík.
Viac výročí nájdete na knihy.sme.sk

Citát na dnešný deň
Intelektuál je ten, kto našiel niečo zaujímavejšie ako sex
Edgar Wallace

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke

Polícia pátra po neznámom páchateľovi.

Komentár Petra Schutza

Strana má šerpu

Recyklácia núl – pozrite si záznamy z NR SR – a bezprizornosti sa ako pokus o zmenu nedajú brať vážne.


Už ste čítali?