O neverách a westerne - LB opus dvadsiatysiedmy

Autor: Róbert Dyda | 2.8.2006 o 20:15 | Karma článku: 3,85 | Prečítané:  1770x

O nevere a manželstve ženským okom a westernovej ságe. O názore kráľa horroru na Harry Pottera. Plus literárne výročia a citát na dnešný deň o tom všetko je dvadsiatesiedme pokračovanie literárnej bobopédie.

Opusy na mojej polici
Joyce Carol Oatesova: Manželstvá a nevery

Knihy J.C. Oatesovej - najmä jej rané diela - určite nie sú odychovou četbou na leto. Romány Oni alebo Záhrada pozemských slastí siahajú skutočne do tych najtmajvších oblastí ľudských pováh. Autorka zvláda akýkoľvek žáner. Píše vynikajúce eseje, romány, poviedky a len vypočet literarných cien by zabral niekoľko odstavcov.
Zbierka Manželstvá a nevery je súborom príbehov o Američanoch, ktorých životy sa nejak skomplikovali. Snažia sa nájsť zmysel života avšak zväčša sa im to nedarí, pretože už dávno zabudli ako hlbší cit skutočne vyzerá.
----
... Jedna báseň v próze, ktorú napísal Váš manžel, obsahuje riadky: Prebúdzame sa z mladosti na skutočnosť, že v citoch nie je nič súkromné. Prečo teda neumrieť? Sme ako na výstave. Prečo teda nežit? Nie sú nám súdené súkromné osudy. Keď som tie riadky prvý raz prečítal, bol som hlboko otrasený. Neviem svoje pocity vysvetliť. Neviem, či som už ja pristupoval k básni s tým pocitom a ona ho odhalila, alebo či ho vyvolala báseň — myslím Váš manžel — ako som ju čítal. Osud zvierat bola prvá kniha Vášho manžela, ktorú som prečítal, a myslím, že zmenila môj život. Uvedomujem si, že jeho neskoršie knihy sú hlbokomysernejšie, to áno. Vytvoril skvostné diela. Chcel by som vlastne povedať toto, aby som objasnil ten zmätok: Váš manžel ma do istej miery stvoril. Bez jeho tvorby by som nebol tým človekom, ktorým som. Máte právo opýtať sa, kto je ten človek — ten nedôsledný Howard Dean — muž v začiatkoch stredného veku, ktorý bol vždy, už ako dieťa, v stredných rokoch! Som človek nedôležitý, naozaj, ale čo aký som bezvýznamný, viem, že bez poézie Connella Pearcea by som sa pravdepodobne nebol dožil dneška. (Joyce Carol Oatesova: Manželstvá a nevery, Bratislava, Slovenský spisovateľ, 1985, str 15)

Leží mi na stole
Louis L´Amour : Sackettova pomsta
Westernová literatúra už nie je v súčasnosti dominantnou. Doba Mayoviek odišla. Avšak Luis L´Amour, vlastným menom Louis Dearborn LaMoore patrí medzi popredných autorov žánru, dokonca ho odmenil za jeho americký kongres Zlatou medailou a dostal aj Prezidentovu medailu slobody udelenú Ronaldom Reganom, čo sú najvyššie vyznamenania, aké môže smrteľník v USA získať.
Informácie nižšie sú z prebalu knihy.
Sackettovci sú nezabudnuteľnou rodinou amerických priekopníkov z dobrodružného obdobia amerického pohraničia. Všetci, muži i ženy, hrdinsky vzdorujú panenským oblastiam americkej divočiny a ako hlavná zbraň im slúžia ich sny a odvaha. Generáciu za generáciou ich tulácka krv ženie na západ, kam ešte nevkročila noha belocha.
Tell Sackett, ktorý sa po svadbe vyberie so svojou mladou ženou na cesty, netuší, aká zmena ho čaká v blízkej budúcnosti. Keď sa od nej nakrátko vzdiali, stráca to najdrahšie, čo mal, a sám, postrelený neznámym strelcom, sa zrúti z vysokého zrázu. Len zázrakom pád prežije a poháňa ho jediná túžba: pomstiť smrť milovanej Ange. Páchateľovi, ktorý vie, že znásilnenie a vražda bielej ženy sa v tomto kraji trestajú slučkou, je jasné, že musí svojho protivníka zniesť čo najskôr zo sveta. Tell Sackett stojaci proti obrovskej presile na všetko odhodlaných chlapov si uvedomuje, že sa z pasce nedostane živý, ak si neprivolá rovnako početnú pomoc, akou disponuje jeho úhlavný nepriateľ.

Letom, svetom, internetom
Kráľ horroru Stephne King a spisovateľ John Irving chcú, aby Harry Potter ostal nažive
Verejnosť sa dnes rozlúčila s Vojtechom Zamarovským.

Dnešný deň v literatúre
2.8.1997 zomrel vo veku 83 rokov americký spisovateľ WILLIAM S. BURROUGHS.

Citát na dnešný deň
Nikdy som nepochopil, čo je skutočné šťastie, kým som sa neoženil. Avšak potom už bolo neskoro.
Max Kaufman
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke

Polícia pátra po neznámom páchateľovi.

Píše Robert Chovanculiak - Fórum

Nerobme z PISA posvätnú kravu

Alfou a omegou reformy školstva zďaleka nemôže byť len sústredenie sa na nejaké výsledky PISA testovaní.


Už ste čítali?