Woody šachistom - LB opus tridsiatydruhý

Autor: Róbert Dyda | 9.8.2006 o 18:45 | Karma článku: 4,81 | Prečítané:  1720x

O tom, že Woody Allen vie hrať aj šachy. O poslednej knihe Ed McBaina. O smrti básnika a prekladoch Milana Kunderu. Plus o výročiach a citáte na dnešný deň je tridsiatydruhý diel literárnej bobopédie.

Opusy na mojej polici
Woody Allen: Vedlejší příznaky
Allan Stewart Konigsberg alias Woody Allen je nielen slávny režisér, ale aj, ako potvrdzuje aj jeho Oscarova žatva, úspešný spisovateľ a scénarista. Nakoniec do sveta filmu sa dostal práve cez scenár a to k filmu What's New, Pussycat? (titulná pieseň zas preslávila Toma Jonesa). V našich krajoch Allenove knihy nevychádzali často, respektíve ak aj áno, tak s výrazným časovým oneskorením. Našťastie v osemdesiatych rokoch sa prekladov ujal Michael Žantovský, neskorší hovorca prezidenta Havla, ktorý sa údajne dokázal Allenovým textom priblížiť minimálne v našom regióne najviac. Zbierka poviedok Vedlejší příznaky vyšla v edícii Čtení na dovolenou.
***
Gossagi!
Dostal jsem dnes ráno dopis s Vaším čtyřicátým pátým tahem (Váš jezdec bere mou královnu?) a také Vaše obšírné vysvětlení týkající se mezery v naší korespondenci z poloviny září. Nejsem si jist, jestli Vám rozumím dobře. Váš jezdec, kterého jsem odstranil ze šachovnice již před několika týdny, teď podle Vás stojí na e4 kvůli dopisu ztracenému v poště před dvaceti třemi tahy. Nebyl jsem si vědom, že k takové nehodě vůbec došlo, a jasně si pamatuji, že jste učinil dvacátý druhý tah, tuším věží na d6, kde byla později zmasakrována při Vaší oběti, která se Vám tragicky vymstila.
V současné době stojí na e4 moje věž, a protože jste bez jezdce, bez ohledu na známé či neznámé adresáty, nechápu tak docela, jakou figurou mi berete dámu. Protože většinu figur máte zablokovanou, domnívám se, že ve skutečnosti žádáte, abych posunul Vašeho krále na c4 (Vaše jediná možnost) — tuto úpravu jsem si dovolil provést a odpovídám svým dnešním tahem, čtyřicátým šestým, kterým Vám beru královnu a zároveň dávám šach. Nyní už je Váš dopis jasnější.
Myslím, že teď lze již nejposlednější tahy partie odehrát hladce a rychle.
S upřímným pozdravem Vardebediaa
(Woody Allen: Vedlejší příznaky, Praha, Odeon 1985, str. 40)

Leží mi na stole
Ed McBain: Alica v nebezpečí
Posledný román slávneho detektívneho autora sa dostal už aj k slovenskému čitateľovi.
**
Keď sa život Alice Glendenningovej po manželovej smrti konečne vráti do normálnych koľají, čaká ju ďalší šok. Tentoraz v podobe telefonátu neznámej ženy domáhajúcej sa výkupného za Alicine dve deti, ktoré sa nevrátili zo školy. Po zistení, že jeho výška sa presne zhoduje s výškou životnej poistky, ktorú kedysi uzavrel jej manžel, Alica sa v núdzi obráti na svojho priateľa Charlieho. Vyjde však najavo, že na tie isté peniaze si brúsia zuby viacerí ľudia, a mladá žena si postupne uvedomuje, že vo svojej situácii už nemôže veriť nikomu a ničomu.

Letom, svetom, internetom
Zomrel básnik Milan Kraus.
V Česku sa dočkajú ďalších prekladov esejí Milana Kunderu.

Dnešný deň v literatúre
9.8.1962 zomrel v meste Montagnola pri Lugane nemecký spisovateľ Hermann Hesse.
Ďalšie výročia nájdete na knihy.sme.sk

Citát na dnešný deň
Nielen, že neexistuje Boh, ale skúste cez víkend zohnať inštalatéra.
Woody Allen
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke

Polícia pátra po neznámom páchateľovi.

Komentár Petra Schutza

Strana má šerpu

Recyklácia núl – pozrite si záznamy z NR SR – a bezprizornosti sa ako pokus o zmenu nedajú brať vážne.


Už ste čítali?