O postjadrovom svete a J. Satinskom - LB opus tridsiatytretí

Autor: Róbert Dyda | 12.8.2006 o 13:20 | Karma článku: 4,98 | Prečítané:  1911x

Ako by vyzeral svet po jadrovej vojne ? Aké tajomstvo nám môže prezradiť Mary-Higgins Clark ? O spomienke na Júliusa Satinského, poviedke na piatok, literárných výročiach a citáte je tridsiatytretí diel literárnej bobopédie.

Opusy na mojej polici
Robert Merle: Malevil
 Veľká noc roku 1977 v pivnici vyhĺbenej v brale starého hradu Malevilu stáčajú víno a debatujú o voľbách. Svet zasiahne jadrová katastrofa a zachránia sa len tí, čo boli skrytí hlboko pod zemou. Stáročné bralo hradu Malevilu uchránilo jeho obyvateľov od smrtiacej páľavy ale neochránilo ich pred dobrými ale aj zlými vlastnosťami, ktoré človek so sebou nosí. Merleho kniha je pozoruhodným pokusom predstaviť si ako by fungoval svet postjadrovej katastrofy. Svoj vzťah ku stredoveku nezaprel a miesto toho, aby vytváral utopistickú víziu technokratickej budúcnosti, vrhá svojich hrdinov do stredoveku - do doby hradných pánov, lúpežných rytierov ale aj náboženských rozporov. Osobne by som vypichol aj dôležitý odkaz - nezanedbávajte bolesti slepého čreva, môže sa vám to kruto vypomstiť.
***
O spovedi jednotlivcov sa už prestalo hovoriť a Gazel sa musel zrieknuť výsady, na ktorej si tak zakladal, „odpúšťať" alebo „neodpúšťať" hriechy, výsady, ktorú, ako vieme, Emanuel pokladal za „prehnanú" a ktorú vždy vykonával s nechuťou.
Kým Emanuel neprišiel na šikovné riešenie, ako skoncovať s „inkvizíciou" larockého kňaza, spor medzi Gazelom a Meyssonnierom ho trápil celé dni. Spomínam si, ako mi o tom viac ráz hovoril, najmä u seba v izbe, kde sme sedeli pri písacom stole, zatiaľ čo Evelyna, bledá a vyčerpaná, ležala vo veľkej posteli po prudkom astmatickom záchvate (akiste ho vyvolal príchod Agnes Pimontovej na Malevil).
„Teraz vidíš, Thomas, že nie je dobre, keď pospolitosť má duchovného i svetského vodcu. Mal by byť iba jeden. Inak je taká situácia ustavičným zdrojom napätia a konfliktov. Ten, čo je veliteľom na Malevile, mal by byť aj malevilským abbém. Ak ťa po mojej smrti zvolia za vojenského velitela, potom by si mal byť aj..."
„To si vyhoď z hlavy!" skríkol som. „To by bolo v rozpore s mojimi názormi!"
„Kašlať na tvoje osobné názory!" preruší ma vehementne. „Na nich vôbec nezáleží! Na čom záleží, je jednota Malevilu! Musíš pochopiť, že to by znamenalo koniec jednoty, koniec života!"
„Ale, Emanuel, hádam len nechceš, aby som vstal, obrátil sa ku kamarátom a začal odriekavať modlitby!"
„Prečo nie?"
„Prichodil by som si smiešny!"
„Prečo by si si mal prichodiť smiešny?"
Otázku vyslovil tak prudko, že ma načisto ohúril. Po chvíli pokračoval oveľa pokojnejšie a akoby sa zhováral skôr sám so sebou ako so mnou:
„Je až také hlúpe modliť sa? Obklopuje nás neznámo. Aby sme zostali nažive, potrebujeme optimizmus, preto predpokladáme, že toto neznámo je láskavé a prosíme ho, aby nám pomáhalo."
(Robert Merle: Malevil, Bratislava, Smena, 1986, str. 443 )

Leži mi na stole
Mary Higgins - Clark: Prezradím ti tajomstvo

Ďalší detektívny príbeh populárnej autorky z "rušného života médii".
Info z prebalu: "Krásna moderátorka spravodajstva televízie KEY Eliza Blakeová má minulosť, ktorú sa usiluje zatajiť. Jej kolega, príťažlivý a populárny Bill Kendall, radšej volí smrť, ako keby malo vyjsť najavo jeho potupné tajomstvo. Pôvabná a charizmatická Joy Wingardová, potenciálna prvá dáma krajiny, sa takisto úzkostlivo usiluje vyhnúť odhaleniu svojho ľúbostného vzťahu, ktoré by rozbilo jej sen o žiarivej budúcnosti. Farský kňaz otec Alec, nechtiac zasvätený do ľudských omylov, je viazaný povolaním nechávať si tajomstvá druhých pre seba. Nikto z nich však netuší, že karty môže ešte zamiešať ľudská ctižiadosť, ktorá rozhodila siete všetkými smermi a nezastaví sa ani pred úkladnou vraždou, aby dosiahla.

Poviedka na piatok
Broňa bola najmladšia členka redakcie, prišla k nám po nežnej rovno zo školy, ale pravdu povediac, od samého začiatku sa správala, ako keby jej redakcia i celé noviny bezo zvyšku patrili. Poznáte ten typ. Proste žiadne problémy s adaptáciou ...
Pokračovanie nájdete na knihy.sme.sk/poviedka

Letom, svetom, internetom
Nathalie, len ma počúvajte! hovoril vraj Július Satinský Mayi Rothenbühler-Korcovej, ktorá o ňom napísala spomienkovú knihu Július Satinský - Fantasia con amore. O nej je aj pravidelný Literárny štvrtok kritika Jozefa Bžocha - Bláznenie aj blúznenie so Satinským.

Literárne výročia
12.8. 1955 zomrel nemecký spisovateľ Thomas Mann
11.8. 1849 sa v Liptovskej Sielnici a narodil kníhtlačiar, vydavateľ, evanj. farár Karol Salva.
Ďalšie výročia nájdete na knihy.sme.sk

Citát na dnešný deň
Nič nie je také frustrujúce, ako hádať sa s niekym, kto vie, o čom hovorí.
Sam Ewing
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke

Polícia pátra po neznámom páchateľovi.

Komentár Petra Schutza

Strana má šerpu

Recyklácia núl – pozrite si záznamy z NR SR – a bezprizornosti sa ako pokus o zmenu nedajú brať vážne.


Už ste čítali?