Bloger Peter Moskaľ vydal knihu - LB opus 35

Autor: Róbert Dyda | 14.8.2006 o 12:30 | Karma článku: 7,92 | Prečítané:  3448x

O knižnom debute blogera Petra Moskaľa, o cestujúcom komikovi. O zlyhaní nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, literárnych výročiach a citáte je tridsiatypiaty diel literárnej bobopédie.

Leží mi na stole
Peter Moskaľ: Cestopis
Dnes začnem netradične s knihou, ktorá mi leží na stole. Bývali časy na blogu SME, keď sa na čelo karmorebríčku na celé mesiace usadil sporo odený mladý muž, s butilkou v ruke, ktorej silueta z diaľky pripomínala fľašu so zlatistým mokom. Ten mladík sa ale vyznačoval aj netradičnou vládou nad jazykom, za ktorú si vyslúžil obdiv čitateľov, a títo ho neraz vyzývali, aby svoje majstrovstvo pretavil aj do knižnej podoby. Ich prosby boli vyslyšané a tak za pomoci finančnej podpory Ministerstva kultúry do roka a do dňa od jeho posledného príspevku na blogu, vychádza Petrovi Moskaľovi kniha s pochvalnými hodnoteniami spisovateľa Pavla Vilikovského a kritika Jozefa Bžocha na prebale. Dielo obsahuje 29 poviedok z toho Najväčšie mesto a Na konci sveta boli publikované na autorovom blogu. Avšak túto informáciu ako aj blogerskú minulosť vydavateľ pred čitateľmi zatajil. Žánrovo ba ani formou sa jeho poviedky od blogu nelíšia takmer vôbec, a preto bude veľmi zaujímavé sledovať, nakoľko bude kniha úspešná aj v "neblogovom" prostredí. Jeho blogovým fanúšikom by ale mala urobiť radosť.

Opusy na mojej polici
Michael Palin: Cesta kolem světa za 80 dní
Britský herec, člen slávnej skupiny Monty Python sa na začiatku 90-tych rokov rozhodol zmeniť z herca na cestovateľa. teda čiastočne. natočil pre BBC tri seriály - Cesta okolo sveta za 80 dní, Od pólu k pólu a Kolom dookola. Napodobnil Verneho Phileasa Fogga, cca po poludníku na 30° východnej dĺžky prešiel zo Severného pólu k Južnému a obišiel dookola Tichý oceán. Všetky seriály vyšli aj v knižnej podobe. Aj keď čitateľ je oproti divákovi ukrátený o vizuálny vnem, dokonale to nahrádza Palinov jemný britský humor v tej najčistejšej podobe.

***
Cítím, jak se mi krev žene z tváře bůhvíkam. Kdyby jen Jaké měl nějaký bezpečnostní pás. místo aby jen nedbale balancoval na okraji koše, jako by jel proti proudu Temže na piknik. Není tu nic, co by mi zabránilo vyskočit ven. Nejsem připoután vůbec k ničemu. Vstávám a cítím se tak nejistý jako nikdy od oné noci na dhau. Vzpomínám si na astrologova uklidňující slova. Všechno půjde hladce..., vrátíte se domů s velkým časovým předstihem..., žádné problémy. Řekl jsem mu však, že použiji jen pozemní dopravu, klamal jsem, opustil jsem pevnou půdu, a teď za to platím.
„ Kam letíme?" podaří se mi zeptat se a mám přitom hlásek jako konipásek.
„Ach... nevím to jistě."
To je ohromné.
Jaké se rozhlíží, aniž by se vzdálil od okraje koše. Nepřipoutaným tělem jen kroutí na tenkém koženém okraji, tři sta stop vysoko nad Aspenem!
„ Víte, to závisí na tom, jak se vzduch chová."
„Chcete říci, že to nevíte?"
„Dokud se nedostaneme nahoru, tak ne."

(Michael Palin: Cesta kolem světa za 80 dní, Praha, Metafora, 2001)

Letom, svetom, internetom
Dennik SME sa vracia k priznaniu Güntera Grassa v článku Günter Grass bol esesákom
Walesa vyzval Güntera Grassa, aby sa vzdal čestného občianstva mesta Gdansk.
Rovnako tak SME prináša prehľad knižných noviniek

Dnešný deň v literatúre
14.8.1867 sa narodil sa anglický prozaik a dramatik John Galsworthy.
Ďalšie výročia nájdete na knihy.sme.sk

Citát na dnešný deň
Milujem lietanie. Bol som takmer na tých istých miestach ako moje kufre.
Bob Hope
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke

Polícia pátra po neznámom páchateľovi.

Komentár Petra Schutza

Strana má šerpu

Recyklácia núl – pozrite si záznamy z NR SR – a bezprizornosti sa ako pokus o zmenu nedajú brať vážne.


Už ste čítali?