Politici sa opäť chystajú s nami vybabrať

Autor: Róbert Dyda | 13.10.2006 o 14:20 | Karma článku: 9,16 | Prečítané:  2693x

Pred pár dňami som pri práci natrafil na zaujímavú fotografiu. Traja politici sa na nej usmievajú, lebo sa dohodli na koaličnej podpore voľby primátora. To by nebolo až také zvláštne. Keby týmito politikmi neboli predseda SDKÚ, KDH a podpredseda HZDS . Našťastie na rozdiel od Winstona Smitha mi nehrozí, aby som sa vďaka zhliadnutiu kompromitujúcej fotografii dostal do miestnosti 101 a ani noviny nebude nikto znovu vydávať. Ak vám predchádzajúca veta nič nepovedala, nevadí. To len robím intelektuálne ramená ako naši politici, keď miesto zásadných problémov riešia hrozby liberalizmu či nástupu čiernej totality. A čo je zásadný problém ? To že si politici myslia, že ich voliči sú asi blbí ako bedňa gitu.

Keď sa blížili parlamentné voľby, napísal som článok o tom, že by ich ústrednou témou mal byť sex , nakoľko k nemu má každý volič nejaký presne vymedzený vzťah, a tak by aj voliči a aj politici hovorili k veci. Potom prišli voľby ukázalo sa, že jedna strana nepôjde s druhou do koalície z dôvodu "hodnotových" rozporov a ďalší by aj šli, ale nik ich nechce. A po 100 dňoch vlády sa dozvedáme, že vlastne sme boli všetci oklamaní. Heslo Nikto vám nemôže dať toľko, koľko vám my sľúbime sa naplnilo vrchovato. Teraz si už budú politici hrať svoje hry a nám ostáva dúfať, že to nejak prežijeme aj s ich neraz bláznivými nápadmi.

Avšak blížia sa voľby komunálne. Ako povedal kedysi jeden z najdlhšie slúžiacich poslancov František Mikloško - Regionálna politika je o inom. Tam už asi žiadne hodnoty neplatia a spája sa aj čert s diablom, len aby ten náš divný Janko vyhral - viď vyššie spomínaná koalícia. Je zbytočné zájsť si trebárs na míting KDH a spýtať sa pána Hrušovského, či na regionálnej úrovni je to hodnotovo iné HZDS alebo Mikuláša Dzurindu, či pre samý úsmev nezabudol, že komu nalieva kávičku. V rámci komunálnych volieb ide všetko bokom.

A pritom práve tam ide o to, ako bude vyzerať svet okolo nás od okamihu, keď sa zobudíme až kým pôjdeme spať. Či vás bude budiť zvuk zbíjačiek alebo hlahol zvonov. Či si dolámete nápravy na rozbitých vozovkách. Ako bude zabezpečený odvoz odpadu, či konečne postavia vo vašej blízkosti nejaké nákupné stredisko alebo nebodaj nejaké kultúrne zariadenie, či cestou do obchodu sa budete prebíjať cez opitých bezdomovcov a či sa niečo bude diať s MHD. A vôbec na aké účely pojdú vaše dane, ktoré platíte miestnemu úradu.

Možno spoloční kandidáti tých najabsurdnejších koalícii toto všetko zaručia, ale skôr sa obávam, že to bude len o tom, ako si zabezpečiť dobre platené miesta. Veď odmeny napríklad takých starostov idú do stotisíc, tak prečo nedať bokom nejaké hodnotové rozdiely?

Nechcem hádzať do žita každého komunálneho politika alebo kandidáta do jedneho vreca s podvraťákmi. Ale je mi mimoriadne odporná táto akože hra na slušných a neslušných, ktorá na celoštátnej úrovni platí a na regionálnej nie, lebo veď všetci Ferka alebo Jožka poznáme, aj keď stihol byť za 17 rokov v 18-tich stranách.

Zrejme jediné východisko z toho je skutočne sa začať zaujímať o to, čo sa deje okolo mňa, nehlasovať nohami a isť do tváre povedať politikom, čo si o ich huncútstvach myslíme. Možno im to raz cez tú ich hrošiu kožu prenikne, že sú tu oni pre nás a nie my pre nich.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke

Polícia pátra po neznámom páchateľovi.

Komentár Petra Schutza

Strana má šerpu

Recyklácia núl – pozrite si záznamy z NR SR – a bezprizornosti sa ako pokus o zmenu nedajú brať vážne.


Už ste čítali?