Chuť prevareného Shakespeara

Autor: Róbert Dyda | 18.10.2006 o 17:25 | Karma článku: 10,51 | Prečítané:  4111x

V ktoromsi americkom filme sa učiteľka pýta žiakov, či poznajú niečo od Shakespeara. Napríklad Romea a Juliu. Keď žiaci nereagujú, spýta sa: West side story ? Poviem rovno, ozve sa rozhorčene z triedy. Super náhradník (She's the man), ktorý práve prišiel do našich kín, je ďalším pokusom o prevarenie Shakespeara. A vcelku lahodným.

Dievčatá sa nevyrovnajú chlapcom ? Práve si sa stal môjim bývalým! (Amanda Bynes a Robert Hoffman)Dievčatá sa nevyrovnajú chlapcom ? Práve si sa stal môjim bývalým! (Amanda Bynes a Robert Hoffman)www.superiorpics.com

Priznám sa bez mučenia, mám slabosť na Shakespeara a preto s veľkou obavou pristupujem k rôznym adaptáciam jeho hier. Kým najlepším Hamletom a Richardom III je pre mňa Lawrence Olivier , nič u mňa neprekoná sovietskeho Kráľa Leara (v preklade Borisa Pasternaka) a čerticu alebo ak chcete zlú ženu , krotili úplne dokonale Douglas Fairbanks s Mary Pickford a Richard Burton s Liz Taylor . Asi preto, že v čase natáčania boli manželia.

Žiaľ v súčasnosti ako keby nad adaptáciami jeho hier bola nejaka kliatba, takmer každý pokus o autentické prenesenie na plátno stroskotáva. S výnimkou bol azda len Zamilovaný Shakespeare, ktorý aj keď má od presnosti na míle ďaleko, je prešpikovaný viac alebo menej známými hláškami z hier anglického barda. (Jedna z mojich najobľúbenejších je, keď William míňa kňaza, ktorý fanatický kričí do davu: "Ruža bude smrdieť pod akýmkoľvek menom!" reagujúc tak na zmenu názvu divadla kvôli zákazu a William práve píšuci Romea a Juliu si to v duchu zopakuje a máva prstom do rytmu.)

Avšak o čo menej sa darí klasike, o to lepšie sú na tom filmy, kde Shakespeara prevarili a podávajú mladému publiku v ľahšie stráviteľnej podobe. Je asi ťažšie pochopiť aké musí byť strašné, keď sa mladšia sestra nemôže vydať skôr ako staršia sestra, širokoďaleko známa potvora, ako sa vcítiť do hroznej predstavy, že by ste nemohli na rande, ak nebude mať rande aj čertica domáca. A tak film 10 dôvodov prečo ťa nenávidím funguje. Myslím, že voči dôvodom Kate Stradford - napríklad Najviac ťa nenávidim, za to, že ťa nedokážem nenávidieť, ani trochu, ani len máličko, proste vôbec - by nenamietal ani sám veľký William.

Super náhradník, ako premenovala distribúcia film She's the man - tj. Ona je muž či skôr chlapec - je v skutočnosti Večer trojkráľový a veľmi sa od neho nedokláňa. Keby ste sa na tútu hru vybrali do divadla, dozvedeli by ste sa, že v skutočnosti sa volá Dvanásta noc. A tou je od Štedrého večera 6. január. V ten deň sa v alžbetínskom Anglicku konalo čosi na spôsob karnevalu, ľudia menili identitu a bolo veselo. A takou je aj Shakespearova hra. Biblický príbeh o Gašparovi, Melicharovi a Baltazarovi preto v hre nečakajte.

Film sa prekvapivo točí okolo futbalu, teda okolo európskeho futbalu. Viola, výborná futbalistka chce dokázať svojmu namyslenému frajerovi Justinovi, že dievčatá sú rovnako dobré hráčky. Žiaľ ich futbalové družstvo práve zrušili. A tak sa Viola prezlečia za svoje dvojča Sebastiana a má 12 dní na to, aby sa dostala do futbalového mužstva konkurenčnej vysokej školy, kde má nastúpiť jej brat, ktorému je ale bližšie koncertovanie so svojou skupinou v Londýne. Viola sa ubytuje na internáte pod jeho menom a predstiera, že je Sebastian. Tam sa stretne s Dukeom Orsinom (v hre knieža Orsino), ktorý má oči len pre Olíviu. Ale aby to nebolo jedoduché, Olívia visí na Sebastianovi/Viole. Okrem iného preto, že sa s ním dá normálne rozprávať. Scénaristi zakomponovali aj zlomyselného Malvolia, keď jeho postavu rozdelili medzi miestneho šprta a podivínskeho riaditeľa školy.

Každopádne najlepšia vec na scenári nespočíva len v držaní sa námetu a postáv. Podarilo sa im do dialogov dostať, to čo robí Shakespeara "živým" autorom aj po 400 rokoch. Keď dopozeráte film, tak si na druhý deň vysoko pravedpodobne nespomeniete na žiadnu z "gagových" scén (napríklad keď Violin homosexuálny kamarát za pomoci svojich topmodelovských kamarátok dokazuje "Sebastianove" donjuanstvo), ani na futbalové majstrovstvo hlavnej hrdinky, ale na nočné dialógy Dukea s Violou, keď jej v domienke, že sa rozpráva so Sebastianom, vysvetľuje, ako je nemožné isté veci hovoriť pred dievčatami a keď Viola presviedča Dukea, že spýtať sa dievčaťa, či má rada syr, nie je trapné. A takmer identický dialóg nájdete aj v pôvodnej hre.

Suma sumárum, She's the man je vcelku super náhrada za Večer trojkráľový napriek tomu, že ide o čistú teenage komédiu. Herectvo 20 ročnej Amande Bynes je možno ešte presvedčivejšie, keď hrá "drsného" Sebastiana ako keď je "jemnou" Olíviou. Na dvanástu noc sa majú ľudia pobaviť, ak si z filmu ešte navyše odnesiete niekde v podvedomí poznatok, že chlapci a dievčatá ale aj muži a ženy môžu spolu komunikovať o čomkoľvek, zvlášť ak sa majú radi, potom to vôbec nemusí byť zbytočná zábava.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke

Polícia pátra po neznámom páchateľovi.

Komentár Petra Schutza

Strana má šerpu

Recyklácia núl – pozrite si záznamy z NR SR – a bezprizornosti sa ako pokus o zmenu nedajú brať vážne.


Už ste čítali?