Knihy sa sťahujú na internet - LB opus 36

Autor: Róbert Dyda | 11.12.2006 o 15:30 | Karma článku: 9,14 | Prečítané:  4128x

O slovenských knihách na internete, Čaroborcovi a Fantázii, vianočných tipoch je tridsiatyšiesty diel literárnej bobopédie

Zlatý fond SMEZlatý fond SME

Slovenské knihy na internete

"Nech nedrží niže svojej hodnosti čitateľ, navyknutý na samých firštov, grófov, barónov, markízov, bankárov a ich vyvoštené paláce, potom na skvostné mestá s ich vysočiznými domami, vydláždenými a plynom osvietenými ulicami, hlučnými námestiami; nech nedrží niže svojej hodnosti vstúpiť raz na jeden deň v myšlienkach i do biednej Chujavy, v akej snáď i sám telesne prebývať ráči."

Jonáš Záborský kedysi dávno pozval čitateľa do Chujavy a ja vás dnes môžem pozvať do virtuálnej knižnice Zlatý fond SME, za vznik ktorej vďačíme jednému mladému mužovi so Socoviec - Tomášovi Ulejovi. S vervou jemu vlastnou a hlavne notnou dávkou trpezlivosti sa pustil svojho času do digitalizácie slovenských autorov, ktorých podľa platných autorských zákonov možno umiestniť na internet (t.j. 70 rokov po ich úmrtí). Tomášovi patrí česť a dodám, že podľa mňa aj večná sláva za to, čo pre slovenskú literatúru urobil a robí. Možno sa raz dočkáme aj kolosov typu MS podobných výsledkov, aké zastrešilo SME. Viac sa o projekte môžete dočítať v článku Slovenské knihy na internete.

Leží mi na stole

Milovníkov sci-fi a fantasy určite potešili dve knižky, ktoré sa pred nedávnom dostali na knižné pulty.
Veleúspešnej séria Terryho Pratchetta o úžasnej plochozemi prichádza v piatom slovenskom preklade pod názvom Čaroborci.
"Zrodil sa čaroborec, mocný mág, oproti ktorému sú ostatní čarodejníci len obyčajní varietní kúzelníci. Takú mocnú mágiu však Plochozem neunesie a hrozí jej koniec. Čaroborcovi vzdoruje len Vetroplaš, nedoštudovaný čarodejník, ktorý chce zachrániť svet- či aspoň tú časť, kde sa práve nachádza. K známym plochozemským postavám sa pripájajú ďalšie: dcéra barbara Cohena Conina, mladý skorohrdina Niki Ničiteľ vo vlnených spodkoch alebo čudácky panovník Kréozot."
Ak nemáte série Discworld v angličtíne, nie ste ortodoxnými vyznávačmi Kantůrkovho prekladu Zeměplochy, potom sa určite dobre zabavíte.

O tom, že slovenská fantastická literatúra nie je na tom najhoršie, si môžete prečítať v úvodníku Ivana Aľakšu - Antológie fantastických poviedok Fantázia 2006. V rámci štvrtého ročníka sa objavilo mnoho nových mien aj na víťazných pozíciach, ktoré priviali vynikajúce nápady. Som presvedčený, že víťazná poviedka Moniky Michalovovej: Darca spomienok si vás získa od prvej vety.

Letom, svetom internetom

Neviete sa rozhodnúť akú knihu kúpiť svojim blízkym na Vianoce. Denník SME pre vás pripravil Vianočné knižné tipy . Ďalšie pokračovanie prinesieme o týžeň na stránke knihy.sme.sk.
Potrebujeme "veľký" slovenský román ? Prečítajte si, čo si o tom myslí víťaz súbehu Román 2006 Viliam Klimáček.

Dnešný deň v literatúre

1918 - v Kislovodsku sa narodil ruský spisovateľ, Alexander Isajevič Solženicyn, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, autor románov o stalinských táboroch Súostrovie Gulag a Jeden deň Ivana Denisoviča., kontroverzná postava ruskej spoločnosti.

Citát na dnešný deň

Nie je dôleižité, či boh existuje, ale či boha potrebuješ a či táto potreba zmení tvoje skutky.
Bertolt Brecht

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?