Knihy sa sťahujú na internet - LB opus 36

Autor: Róbert Dyda | 11.12.2006 o 15:30 | Karma článku: 9,14 | Prečítané:  4079x

O slovenských knihách na internete, Čaroborcovi a Fantázii, vianočných tipoch je tridsiatyšiesty diel literárnej bobopédie

Zlatý fond SMEZlatý fond SME

Slovenské knihy na internete

"Nech nedrží niže svojej hodnosti čitateľ, navyknutý na samých firštov, grófov, barónov, markízov, bankárov a ich vyvoštené paláce, potom na skvostné mestá s ich vysočiznými domami, vydláždenými a plynom osvietenými ulicami, hlučnými námestiami; nech nedrží niže svojej hodnosti vstúpiť raz na jeden deň v myšlienkach i do biednej Chujavy, v akej snáď i sám telesne prebývať ráči."

Jonáš Záborský kedysi dávno pozval čitateľa do Chujavy a ja vás dnes môžem pozvať do virtuálnej knižnice Zlatý fond SME, za vznik ktorej vďačíme jednému mladému mužovi so Socoviec - Tomášovi Ulejovi. S vervou jemu vlastnou a hlavne notnou dávkou trpezlivosti sa pustil svojho času do digitalizácie slovenských autorov, ktorých podľa platných autorských zákonov možno umiestniť na internet (t.j. 70 rokov po ich úmrtí). Tomášovi patrí česť a dodám, že podľa mňa aj večná sláva za to, čo pre slovenskú literatúru urobil a robí. Možno sa raz dočkáme aj kolosov typu MS podobných výsledkov, aké zastrešilo SME. Viac sa o projekte môžete dočítať v článku Slovenské knihy na internete.

Leží mi na stole

Milovníkov sci-fi a fantasy určite potešili dve knižky, ktoré sa pred nedávnom dostali na knižné pulty.
Veleúspešnej séria Terryho Pratchetta o úžasnej plochozemi prichádza v piatom slovenskom preklade pod názvom Čaroborci.
"Zrodil sa čaroborec, mocný mág, oproti ktorému sú ostatní čarodejníci len obyčajní varietní kúzelníci. Takú mocnú mágiu však Plochozem neunesie a hrozí jej koniec. Čaroborcovi vzdoruje len Vetroplaš, nedoštudovaný čarodejník, ktorý chce zachrániť svet- či aspoň tú časť, kde sa práve nachádza. K známym plochozemským postavám sa pripájajú ďalšie: dcéra barbara Cohena Conina, mladý skorohrdina Niki Ničiteľ vo vlnených spodkoch alebo čudácky panovník Kréozot."
Ak nemáte série Discworld v angličtíne, nie ste ortodoxnými vyznávačmi Kantůrkovho prekladu Zeměplochy, potom sa určite dobre zabavíte.

O tom, že slovenská fantastická literatúra nie je na tom najhoršie, si môžete prečítať v úvodníku Ivana Aľakšu - Antológie fantastických poviedok Fantázia 2006. V rámci štvrtého ročníka sa objavilo mnoho nových mien aj na víťazných pozíciach, ktoré priviali vynikajúce nápady. Som presvedčený, že víťazná poviedka Moniky Michalovovej: Darca spomienok si vás získa od prvej vety.

Letom, svetom internetom

Neviete sa rozhodnúť akú knihu kúpiť svojim blízkym na Vianoce. Denník SME pre vás pripravil Vianočné knižné tipy . Ďalšie pokračovanie prinesieme o týžeň na stránke knihy.sme.sk.
Potrebujeme "veľký" slovenský román ? Prečítajte si, čo si o tom myslí víťaz súbehu Román 2006 Viliam Klimáček.

Dnešný deň v literatúre

1918 - v Kislovodsku sa narodil ruský spisovateľ, Alexander Isajevič Solženicyn, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, autor románov o stalinských táboroch Súostrovie Gulag a Jeden deň Ivana Denisoviča., kontroverzná postava ruskej spoločnosti.

Citát na dnešný deň

Nie je dôleižité, či boh existuje, ale či boha potrebuješ a či táto potreba zmení tvoje skutky.
Bertolt Brecht

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Na generálnej prokuratúre sa vyplavuje špina

Čo sa dialo na generálnej prokuratúre.

ANALÝZA

Mayová prežila ďalšiu skúšku, no súboj štyroch sa nekončí

Premiérka musí sľubovať, ale nemá kam uhnúť.


Už ste čítali?