Čierny Peter slobody vierovyznania

Autor: Róbert Dyda | 5.2.2007 o 12:00 | Karma článku: 7,14 | Prečítané:  2120x

Červeno-čierna koalícia sa rozhodla prejsť na témy, ktoré sú bolševikom bytostne blízke a prichádza s návrhom povoliť registráciu novým cirkvám až po preukázaní 20-tisíc čestných vyhlásení členov cirkvi identifikovaných osobnými údajmi, že poznajú základné články viery a jej učenie a sú si vedomí práv a povinností, ktoré im z členstva vyplývajú. Na rozdiel od čias minulých ide tentokrát len o peniaze aj keď nemalé.

Časy keď ľudia, ktorí keď mali potrebu uspokojovať svoje náboženské potreby, boli za ne prenasledovaní, sú preč. To vedia aj navrhovatelia onoho zákonu, keď hneď druhým dychom hovoria o možnosti založiť si záujmové združenie alebo spolok. Tak prečo potom čestné vyhlásenia členov ?

Keď sa z návrhu odhodí balast, tak jeho kostra je jasná. Otvárame sa svetu, je pravdepodobnosť, že raz sa zmeníme v rámci prílevu obyvateľov z tranzitnej stanice na stanicu cieľovú a títo budú chcieť uspokojovať svoje náboženské potreby, na ktoré im ale nechceme dať ani halier zo štátnej kasy. Čo je ale dosť zaujímavý fakt, lebo aj 20 000 moslimov by platilo dane rovnako ako ich platia katolíci, ktorí od toho odvodzujú napríklad nárok na náboženskú výchovu svojich detí a iné uspokojenia duše.

Koalícia by si túto novelu dokázala schváliť aj sama. Na pomoc jej však prichádza KDH, čím sa dosiahne sťaby celospoločenský konsenzus. Kto pozná výroky predstaviteľov KDH alebo narazil v uliciach minimálne na nejakú antitureckú kampaň organizovanú sympatizantami KDH, nemôže byť prekvapený, že sa k červeno-čiernej koalícii pridali. Posun je akurát v tom, že doteraz sa predstavitelia hnutia viac-menej snažili obrniť nejakými ideologickými gestami pri podobných témach. KDH teraz ústami poslanca Minárika priznáva, že ide len a len o peniaze. Židovská obec, ktorá má približne 4000 členov si s úľavou povzdychla, že našťastie jej sa novela týkať nebude, lebo už sú registrovaní. Ktovie ako by dnes reagovala spoločnosť na návrh zmeniť ich na záujmový spolok a či by vôbec nejaká strana mala odvahu s týmto nápadom prísť.

V prudkom protiklade s tým obmedzovanie moslimskej komunity (aj keď reálne ešte žiadna veľká neexistuje) je pomerne úspešným politickým kapitálom. Stačí položiť otázku ľuďom, či by chceli mať na sídlisku minaret. Kým ateista vám povie, že nevidí veľký rozdiel medzi zvonením a spevom muezína, sú ľudia pre ktorých je druhá možnosť priam desivá. No nevyužite to potom, hlavne ak to máte čierne na bielom.

S pravdepodobnosťou, ktorá nebude ďaleko od istoty, je však tento návrh len testom, čo si strany môžu na túto tému dovoliť, nakoľko generálny prokurátor už podal návrh na ústavný súd práve pre limit 20 000 podpisov. Ak bude novela súdom zrušená, poslanci myknú plecom a povedia, veď dobre, rešpektujeme pravidlá hry. Ale dresy už budú oblečené a každý bude vidieť, kto za koho kope. Či to bol správny krok ukáže až volebné účtovanie.

Ak si ale niekto odnesie čierneho Petra z tejto kauzy bude to podľa mňa práve KDH. Pravicového voliča takýto spôsob vytĺkania voličského kapitálu skôr odradí ako osloví. Nehovoriac o tom, že je tristné, ak ľudia, ktorí pred 18 rokmi mokli pod prúdom polievacích áut, keď demonštrovali za slobodu náboženského prejavu, sa dnes spájajú s tými, čo majú skôr tendenciu túto slobodu idú potláčať. Zdá sa, že za 18 rokov im vyschli nielen šaty ale aj pamäť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke

Polícia pátra po neznámom páchateľovi.

Komentár Petra Schutza

Strana má šerpu

Recyklácia núl – pozrite si záznamy z NR SR – a bezprizornosti sa ako pokus o zmenu nedajú brať vážne.


Už ste čítali?