Tie roky 80-te - 1980 časť III.

Autor: Róbert Dyda | 8.5.2007 o 11:30 | Karma článku: 9,22 | Prečítané:  3839x

V roku 1980 vzniklo niekoľko pozoruhodných filmov a televíznych seriálov. Pokračovala séria Hviezdnych vojen a Supermana. Filmom Pripútajte sa začali paródie známych filmových scén a Jason začal v Piatok 13-teho svoju dlhú sériu vrážd. Bratia Bluesovci priviedli na plátno najväčie hviezdy soulu. V Modrej lagúne sa odohral dojímavý príbeh lásky a Stanley Kubrick ukázal aké to je, keď spisovateľovi preskočí. Ukážky z týchto ale aj ďalších filmov nájdete v pokračovaní.

Medzi najlepšie filmy roku 1980 nepochybne patrí slávne Kubrickovo Osvietenie - The Shining Medzi najlepšie filmy roku 1980 nepochybne patrí slávne Kubrickovo Osvietenie - The Shining digitalwallpapers.co.ukOsvietenie - The Shining a takmer dokonalý Jack Nicholson.
Priputajte sa - Airplane! matka alebo ak chcete otec paródii známych filmových scén.Hviezdne vojny - Impérium vracia úder - historicky druhé, de facto piate pokračovanie.
Robiť od deviatej do piatej pod tyranom šéfom nie je nič moc ani v Amerike
Modrá lagúna nie je len romantický príbeh lásky.Superman sa chcel stať obyčajným človekom, žiaľ nevyšlo to.Bratia Bluesovci a jeden z najkultovejších filmov 80-tych rokov
Caddyshack - ťažko hrať golf, keď je proti vám aj príroda.V piatok 13-teho začal Jason svoju dlhoročnú sériu vrážd - klasika žánruSloní muž , príbeh znetvoreného muža, ktorý žil v 19. storočí v Británii. Jeden z najúspešnejších filmov Davida LynchaSeriál o anglickom námorníkovi , ktorý stroskotal pri brehoch Japonska a nekôr sa stal Šogúnom , patril u nás medzi mimoriadne obľúbené. V kinách išla aj skrátená filmová verzia.Kráľ a vták bol inšpirovaný rozprávkami Hansa Christiana Andersena a poetikou Jacqua Préverta. Považuje sa za jeden z najlepších animovaných francúzskych filmov.
Aj keď sa to možno nezdá, seriál Áno pán minister je tiež z roku 1980
A na záver - Já Claudius , síce nepochádza z roku 1980 ale bol v tomto roku vysielaný v ČST. Ako špecialitu ho však nemôžem obísť. :-)
Seriál BBC sa dodnes považuje za špičku v rámci žánru. V ukážke truchlí Siân Phillips ako babička Lívia nad smrťou Augusta a taktiež sa dozvieme, čoho sa Tiberius nemá dotýkať.

A teraz už skutočne dočítania pri roku 1981.

Spracované podľa anglickej verzie Wikipédie. Videa použité z YouTube sú vložené v zmysle pravidiel vkladania videa na nekomerčný účel.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke

Polícia pátra po neznámom páchateľovi.

Komentár Petra Schutza

Strana má šerpu

Recyklácia núl – pozrite si záznamy z NR SR – a bezprizornosti sa ako pokus o zmenu nedajú brať vážne.


Už ste čítali?